Twoja sprawa z zakresu prawa karnego jest już wystarczająco stresująca. Nie powinieneś rozbijać banku tylko po to, aby upewnić się, że jesteś chroniony

Dobrowolne poddanie się wyrokowi skazującemu i karze

Aby doszło do zastosowania przez sąd poniższego dobrodziejstwa względem oskarżonego, musi zostać spełnionych szereg niezbędnych i kumulatywnie występujących warunków – w przeciwnym razie sprawa będzie rozpoznawana na zasadach ogólnych. W przypadku złożenia wniosku przesłankami jego dopuszczenia są: termin do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania wszystkich oskarżonych na rozprawie głównej, zarzucenie oskarżonemu aktem oskarżenia popełnienia każdego przestępstwa zagrożonego w górnej granicy karą pozbawienia wolności do lat 15, oznaczoność kary lub środka karnego (także w postaci przepadku czy określonego środka kompensacyjnego). Natomiast warunkami, które muszą zostać wzięte pod uwagę przez sąd, aby wniosek mógł być uwzględniony, są: brak wątpliwości co do okoliczności popełnienia przestępstwa, w tym także brak wątpliwości w zakresie winy, osiągnięcie celów postępowania mimo nieprzeprowadzenia rozprawy w całości, brak sprzeciwu prokuratora i pokrzywdzonego.

Wniosek o dobrowolne poddanie się wyrokowi skazującemu oskarżony może złożyć w formie pisemnej po wpłynięciu aktu oskarżenia do sądu np. w odpowiedzi na akt oskarżenia albo ustnie na rozprawie. Do rozpoznania przez sąd zgłoszonego wniosku przez oskarżonego może dojść dopiero po odczytaniu aktu oskarżenia. Wniosek oskarżonego powinien być skonkretyzowany w zakresie kary lub środka karnego, (rodzajowo i rozmiarowo). Oznacza to, że nie może być ogólnikowy. Inicjatywa do wystąpienia z wnioskiem należy wyłącznie do oskarżonego. Winna być podjęta w wyniku swobodnej decyzji i oświadczona w sposób wyraźny. Groźba, podstęp, błąd i jakikolwiek inny przymus słowny, sytuacyjny czy fizyczny są wykluczone. W przeciwnym wypadku zachodzić może przeszkoda w postaci wady oświadczenia woli.

Zebrane dowody muszą świadczyć niezbicie o popełnieniu przez podejrzanego zarzucanego mu przestępstwa i o istotnych jego okolicznościach, mających znaczenie również z punktu widzenia pozostałych przesłanek tej instytucji, a przedstawiony sądowi materiał dowodowy daje podstawę do przyjęcia, że wszystkie okoliczności (podmiotowe i przedmiotowe) zostały wyjaśnione i są zgodne z prawdziwym przebiegiem zdarzenia

Występują jednak takie sytuacje, gdy jest kilku oskarżonych w sprawie. W przypadku gdy tylko jeden z nich lub niektórzy wystąpią z omawianym wnioskiem, sąd powinien rozpoznać go i jeśli istnieją po temu warunki, wydać wyrok skazujący. W stosunku zaś do pozostałych oskarżonych – wyłączyć materiały do odrębnego postępowania. Wówczas prawomocnie osądzony oskarżony (skazany) będzie występował w charakterze świadka w toczącym się postępowaniu wobec wyłączonych oskarżonych, jednakże bez prawa do odmowy złożenia zeznań.

Fakt, że oskarżony w toku postępowania przygotowawczego nie przyznał się do popełnienia zarzuconego mu przestępstwa, a uczynił to dopiero na rozprawie głównej, nie stoi na przeszkodzie uznaniu przez sąd, iż „okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości.

Brak sprzeciwu prokuratora oraz ujawnionego pokrzywdzonego (należycie powiadomionego o terminie rozprawy oraz pouczonego o możliwości zgłoszenia przez oskarżonego takiego wniosku) jest warunkiem koniecznym dla skutecznego rozpoznania przez sąd wniosku oskarżonego. Złożenie sprzeciwu powoduje, że sąd w formie postanowienia (niezaskarżalnego) winien stwierdzić, że nie uwzględnia wniosku oskarżonego, a przewodniczący zarządzić postępowanie dowodowe. Niestawiennictwo prawidłowo zawiadomionego o rozprawie pokrzywdzonego jest równoznaczne z brakiem sprzeciwienia się co do wniosku oskarżonego podobnie, jak milczenie uprawnionych, które należy traktować jako brak sprzeciwu.

Pozytywna decyzja sądu o uwzględnieniu wniosku oskarżonego ma daleko idące konsekwencje, a mianowicie zobowiązuje sąd do wymierzenia kary zgodnej z wcześniej zaakceptowanym wnioskiem. Orzeczenie w tej sytuacji przez sąd kary surowszej (bądź środka karnego nieprzewidzianego we wniosku) od wnioskowanej przez oskarżonego jest niedopuszczalne, bowiem prowadzi do złamania swoistej ugody, określającej warunki dobrowolnego poddania się karze, a tym samym stanowi rażące naruszenie przez sąd orzekający przepisów prawa procesowego.

W przypadku jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości, pozostajemy do Państwa dyspozycji, prosimy przejść do zakładki kontakt.

Z wyrazami szacunku.

Adwokat Mateusz Ziębaczewski

Mateusz Ziębaczewski to doświadczony adwokat i jedyny w swoim rodzaju specjalista od prawa karnego. Swoją wiedzą i umiejętnościami służy klientom, pomagając im w najbardziej skomplikowanych sprawach karnych. Wybierając nas możesz mieć pewność, że będziemy w pełni oddani Tobie i Twojej sprawie. Z naszą kancelarią współpracują najbardziej znani profesorowie, doktorzy prawa oraz byli ministrowie, gdyż cenią jakość, pewność i bezpieczeństwo jakie oferujemy.

email telefon LinkedIn

Zobacz pozostałe wpisy autora

Jarocin Gostyń Szamotuły Pleszew Czarnków Trzcianka Oborniki Chodzież Piła Gorzów Wielkopolski Konin Turek Nowy Tomyśl Leszno Wolsztyn Grodzisk Wielkopolski Gniezno Słupca Skoki Kalisz Śrem Buk Kostrzyn Duszniki Kościan Września Środa Wielkopolska Murowana Goślina Ostrów Wielkopolski Kórnik Luboń Swarzędz Opalenica Wągrowiec Krotoszyn Pobiedziska Pniewy Rogoźno Wronki Powidz S uchy Las Biedrusko Tarnowo Podgórne Komorniki Dopiewo Przykona Kleczew Czerwonak Stęszew Kleszczewo Rokietnica Międzychód, Łódź Wrocław Warszawa Katowice Kraków Rzeszów Lublin Gdańsk Szczecin Zielona Góra Opole Śląsk Kielce Olsztyn Bydgoszcz, Mińsk Mazowiecki Wołomin Pruszków Radom Otwock Legionowo Garwolin Grójec Ciechanów Grodzisk Mazowiecki Płońsk Ostrołęka, Dwór Mazowiecki Żyrardów Wyszków Mińsk Mazowiecki Łomianki Marki Ząbki Józefów Konstancin Sochaczew Nadarzyn Wólka, Kosowska Tarczyn Góra Kalwaria Wiskitki Teresin Zaborów Węgrów Warka Sokołów Przasnysz Pułtusk Raszyn Siedlce Białystok

Kancelaria Prawa Karnego w Poznaniu. Prawo Karne Poznań