Twoja sprawa z zakresu prawa karnego jest już wystarczająco stresująca. Nie powinieneś rozbijać banku tylko po to, aby upewnić się, że jesteś chroniony

Sekcja zwłok w wyniku śmierci w sprawie karnej

Potrzeba poznania przyczyny śmierci osoby bliskiej z reguły przychodzi dość niespodziewanie. Wraz z samym pochówkiem szansa uzyskania informacji o przyczynie wydaje się w wielu przypadkach nieodwracalnie utracona.  Osoby bliskie zmarłemu z przyczyn emocjonalnych mogą być zainteresowane uzyskaniem odpowiedzi na pytanie dlaczego ich bliski zmarł. Postawa taka jest w pełni zrozumiała. Śmierć człowieka jest dla jego najbliższego otoczenia z reguły przeżyciem silnym, trudnym i bolesnym. W obliczu takiego zdarzenia często pojawia się pytanie, czy można było zrobić coś więcej, aby bliskiego utrzymać przy życiu.

Zasadą jest dopuszczalność sekcji zwłok. W szczególności zwłoki pacjenta mogą być poddane sekcji, gdy zgon tej osoby nastąpi przed upływem 12 godzin od przyjęcia do podmiotu leczniczego. Potrzeba przeprowadzenia sekcji zwłok ujawnia się w przypadku podejrzenia zaniedbań w procesie leczenia, które uzasadniałyby odpowiedzialność odszkodowawczą szpitala lub lekarza. Pamiętajmy, że nie każdy tego typu przypadek oznacza wystąpienie nieprawidłowości charakteryzujących przestępstwo. Jednak brak ustalenia przyczyny zgonu przez lekarza stwierdzającego zgon, w powiązaniu z brakiem perspektyw na wykonanie sekcji przez podmiot leczniczy, może stanowić zachętę do szukania pomocy w drodze sądowo-lekarskiej sekcji zwłok. Taki kierunek działania zakłada konieczność powiadomienia organów ścigania o podejrzeniu, że śmierć nie miała przyczyn naturalnych, a w szczególności – że były w nią zaangażowane osoby trzecie. Na skutek takiego zawiadomienia w normalnym trybie czynności prokurator podejmie decyzję o oględzinach i otwarciu zwłok, co powinno doprowadzić do ustalenia przyczyny zgonu. Jeżeli jednak w świetle zgromadzonego w trybie czynności sprawdzających materiału, w tym przesłuchania zawiadamiającego, przestępne spowodowanie śmierci okaże się wykluczone, zasadne będzie odstąpienie od otwarcia zwłok.

Nie można zapomnieć, że po pierwsze, przyczyna zgonu powinna być zawsze ustalona i uzyskać odzwierciedlenie w karcie zgonu. Po drugie, brak możliwości jednoznacznego stwierdzenia przyczyny zgonu na podstawie istniejących danych przemawia za przeprowadzeniem sekcji zwłok.

W przypadku zgonu pacjenta przepisy przewidują obowiązek wskazania w jego historii choroby oraz w karcie informacyjnej leczenia szpitalnego m.in. opisu słownego stanów chorobowych prowadzących do zgonu wraz z odstępami czasu pomiędzy ich wystąpieniem:

1) przyczynę wyjściową albo przyczynę zewnętrzną urazu lub zatrucia,

2) przyczynę wtórną,

3) przyczynę bezpośrednią.

W praktyce można wyróżnić sekcję:

1) anatomopatologiczną, wykonywaną w zakładach anatomii patologicznej i prosektoriach szpitali w celu poznania lub potwierdzenia morfologicznego tła choroby i schorzeń ubocznych, a także w celach edukacyjnych w ramach działalności wyższych uczelni;

2) sanitarno-administracyjną, przeprowadzaną na mocy decyzji inspektora sanitarnego ze względu na konieczność zapobieżenia szerzeniu się choroby zakaźnej;

3) sądowo-lekarską, której celem jest ustalenie przyczyny śmierci, czasu zgonu i jego możliwego związku z czynem o charakterze przestępnym.

[spacer]

W przypadku jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości, pozostajemy do Państwa dyspozycji, prosimy przejść do zakładki kontakt.

Z wyrazami szacunku.

Adwokat Mateusz Ziębaczewski

Mateusz Ziębaczewski to doświadczony adwokat i jedyny w swoim rodzaju specjalista od prawa karnego. Swoją wiedzą i umiejętnościami służy klientom, pomagając im w najbardziej skomplikowanych sprawach karnych. Wybierając nas możesz mieć pewność, że będziemy w pełni oddani Tobie i Twojej sprawie. Z naszą kancelarią współpracują najbardziej znani profesorowie, doktorzy prawa oraz byli ministrowie, gdyż cenią jakość, pewność i bezpieczeństwo jakie oferujemy.

email telefon LinkedIn

Zobacz pozostałe wpisy autora

Jarocin Gostyń Szamotuły Pleszew Czarnków Trzcianka Oborniki Chodzież Piła Gorzów Wielkopolski Konin Turek Nowy Tomyśl Leszno Wolsztyn Grodzisk Wielkopolski Gniezno Słupca Skoki Kalisz Śrem Buk Kostrzyn Duszniki Kościan Września Środa Wielkopolska Murowana Goślina Ostrów Wielkopolski Kórnik Luboń Swarzędz Opalenica Wągrowiec Krotoszyn Pobiedziska Pniewy Rogoźno Wronki Powidz S uchy Las Biedrusko Tarnowo Podgórne Komorniki Dopiewo Przykona Kleczew Czerwonak Stęszew Kleszczewo Rokietnica Międzychód, Łódź Wrocław Warszawa Katowice Kraków Rzeszów Lublin Gdańsk Szczecin Zielona Góra Opole Śląsk Kielce Olsztyn Bydgoszcz, Mińsk Mazowiecki Wołomin Pruszków Radom Otwock Legionowo Garwolin Grójec Ciechanów Grodzisk Mazowiecki Płońsk Ostrołęka, Dwór Mazowiecki Żyrardów Wyszków Mińsk Mazowiecki Łomianki Marki Ząbki Józefów Konstancin Sochaczew Nadarzyn Wólka, Kosowska Tarczyn Góra Kalwaria Wiskitki Teresin Zaborów Węgrów Warka Sokołów Przasnysz Pułtusk Raszyn Siedlce Białystok

Kancelaria Prawa Karnego w Poznaniu. Prawo Karne Poznań