Twoja sprawa z zakresu prawa karnego jest już wystarczająco stresująca. Nie powinieneś rozbijać banku tylko po to, aby upewnić się, że jesteś chroniony

Zawieszenie postępowania i sprawy karnej

Zawieszenie postępowania może nastąpić w każdym jego stadium. Decyzja o zawieszeniu postępowania wymaga formy postanowienia, które w postępowaniu przygotowawczym wydawane jest przez prokuratora lub inny organ prowadzący to postępowanie. Jeśli jednak postanowienie o zawieszeniu postępowania przygotowawczego nie zostało wydane przez prokuratora, wymaga jego pisemnego zatwierdzenia. Po wniesieniu aktu oskarżenia postanowienie o zawieszeniu może zapaść na posiedzeniu przed rozprawą, na rozprawie, albo na posiedzeniu w czasie przerwy lub odroczenia rozprawy.

Przez oskarżonego należy rozumieć osobę, przeciwko której wniesiono oskarżenie do sądu, albo co do której prokurator złożył wniosek o warunkowe umorzenie postępowania, a także osobę, co do której wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów, albo której bez wydania takiego postanowienia postawiono zarzut w związku z przystąpieniem do przesłuchania w charakterze podejrzanego. Brak jest podstaw do zawieszenia postępowania z uwagi na niemożność ujęcia osoby podejrzanej.

Nie każda choroba może być podstawą zawieszenia postępowania. Choroba musi być długotrwała oraz musi powodować niemożność udziału oskarżonego w postępowaniu. Powinno to być związane z oceną realnych możliwości realizacji przez oskarżonego swojej obrony, a więc z sytuacją, w której na skutek upośledzenia sprawności psychicznej oskarżony nie jest w stanie rozumieć znaczenia czynności procesowych, ustosunkowywać się do przeprowadzonych dowodów, składać zgodnych z jego percepcją i wolą oświadczeń. Choroba psychiczna będąca podstawą zawieszenia postępowania musi być stwierdzona opinią biegłych psychiatrów.

Do innych przyczyn, które stanowić mogą podstawę zawieszenia postępowania karnego, należy zaliczyć klęski żywiołowe, powódź, zakłócenia komunikacji, a także działania wojenne.

 

W przypadku jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości, pozostajemy do Państwa dyspozycji. Prosimy przejść do zakładki kontakt.

Z wyrazami szacunku.

Adwokat Mateusz Ziębaczewski

Mateusz Ziębaczewski to doświadczony adwokat i jedyny w swoim rodzaju specjalista od prawa karnego. Swoją wiedzą i umiejętnościami służy klientom, pomagając im w najbardziej skomplikowanych sprawach karnych. Wybierając nas możesz mieć pewność, że będziemy w pełni oddani Tobie i Twojej sprawie. Z naszą kancelarią współpracują najbardziej znani profesorowie, doktorzy prawa oraz byli ministrowie, gdyż cenią jakość, pewność i bezpieczeństwo jakie oferujemy.

email telefon LinkedIn

Zobacz pozostałe wpisy autora

Jarocin Gostyń Szamotuły Pleszew Czarnków Trzcianka Oborniki Chodzież Piła Gorzów Wielkopolski Konin Turek Nowy Tomyśl Leszno Wolsztyn Grodzisk Wielkopolski Gniezno Słupca Skoki Kalisz Śrem Buk Kostrzyn Duszniki Kościan Września Środa Wielkopolska Murowana Goślina Ostrów Wielkopolski Kórnik Luboń Swarzędz Opalenica Wągrowiec Krotoszyn Pobiedziska Pniewy Rogoźno Wronki Powidz S uchy Las Biedrusko Tarnowo Podgórne Komorniki Dopiewo Przykona Kleczew Czerwonak Stęszew Kleszczewo Rokietnica Międzychód, Łódź Wrocław Warszawa Katowice Kraków Rzeszów Lublin Gdańsk Szczecin Zielona Góra Opole Śląsk Kielce Olsztyn Bydgoszcz, Mińsk Mazowiecki Wołomin Pruszków Radom Otwock Legionowo Garwolin Grójec Ciechanów Grodzisk Mazowiecki Płońsk Ostrołęka, Dwór Mazowiecki Żyrardów Wyszków Mińsk Mazowiecki Łomianki Marki Ząbki Józefów Konstancin Sochaczew Nadarzyn Wólka, Kosowska Tarczyn Góra Kalwaria Wiskitki Teresin Zaborów Węgrów Warka Sokołów Przasnysz Pułtusk Raszyn Siedlce Białystok

Kancelaria Prawa Karnego w Poznaniu. Prawo Karne Poznań