Twoja sprawa z zakresu prawa karnego jest już wystarczająco stresująca. Nie powinieneś rozbijać banku tylko po to, aby upewnić się, że jesteś chroniony

Firmanctwo – zatajenia i urywanie prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek lub rzeczywistych rozmiarów tej działalności

Podatnik, który w celu zatajenia prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek lub rzeczywistych rozmiarów tej działalności, posługuje się imieniem i nazwiskiem, nazwą lub firmą innego podmiotu i przez to naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie. Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie jest małej wartości, sprawca podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych. Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie nie przekracza ustawowego progu, sprawca podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Zachowanie sprawcy ma charakter dwojakiego rodzaju, a mianowicie może polegać:

na zatajeniu prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek przez posłużenie się cudzym imieniem, nazwiskiem, nazwą lub firmą i narażenie przez to Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego na uszczuplenie podatku, lub

na zatajeniu rzeczywistych rozmiarów prowadzonej na własny rachunek działalności gospodarczej przez posłużenie się cudzym imieniem, nazwiskiem, nazwą lub firmą i narażenie przez to Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego na uszczuplenie podatku.

Dodać należy, że zachowanie firmanta w każdym przypadku musi polegać na działaniu. W przypadku firmującego, może to być zarówno działanie, jak i zaniechanie. Rzeczywiste rozmiary działalności należy tłumaczyć jako prawdziwe, faktyczne wielkości, np. obrotów podmiotu gospodarczego.
Posługuje się oznacza z kolei każde zachowanie sprawcy wprowadzające organy państwowe albo samorządowe lub innych uczestników obrotu gospodarczego w błąd co do rzeczywistych rozmiarów jego działalności gospodarczej.

Narażenie na uszczuplenie obejmuje różnicę między podatkiem, jaki określono i uiszczono z tytułu działalności prowadzonej przez firmanta pod cudzą firmą lub nazwiskiem, a tym, jaki należałoby uiścić, gdyby do zatajenia prawdziwych rozmiarów tej działalności doszło.

[spacer]

W przypadku jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości, pozostajemy do Państwa dyspozycji.  Prosimy przejść do zakładki kontakt.

Z wyrazami szacunku.

Adwokat Mateusz Ziębaczewski

Mateusz Ziębaczewski to doświadczony adwokat i jedyny w swoim rodzaju specjalista od prawa karnego. Swoją wiedzą i umiejętnościami służy klientom, pomagając im w najbardziej skomplikowanych sprawach karnych. Wybierając nas możesz mieć pewność, że będziemy w pełni oddani Tobie i Twojej sprawie. Z naszą kancelarią współpracują najbardziej znani profesorowie, doktorzy prawa oraz byli ministrowie, gdyż cenią jakość, pewność i bezpieczeństwo jakie oferujemy.

email telefon LinkedIn

Zobacz pozostałe wpisy autora

Jarocin Gostyń Szamotuły Pleszew Czarnków Trzcianka Oborniki Chodzież Piła Gorzów Wielkopolski Konin Turek Nowy Tomyśl Leszno Wolsztyn Grodzisk Wielkopolski Gniezno Słupca Skoki Kalisz Śrem Buk Kostrzyn Duszniki Kościan Września Środa Wielkopolska Murowana Goślina Ostrów Wielkopolski Kórnik Luboń Swarzędz Opalenica Wągrowiec Krotoszyn Pobiedziska Pniewy Rogoźno Wronki Powidz S uchy Las Biedrusko Tarnowo Podgórne Komorniki Dopiewo Przykona Kleczew Czerwonak Stęszew Kleszczewo Rokietnica Międzychód, Łódź Wrocław Warszawa Katowice Kraków Rzeszów Lublin Gdańsk Szczecin Zielona Góra Opole Śląsk Kielce Olsztyn Bydgoszcz, Mińsk Mazowiecki Wołomin Pruszków Radom Otwock Legionowo Garwolin Grójec Ciechanów Grodzisk Mazowiecki Płońsk Ostrołęka, Dwór Mazowiecki Żyrardów Wyszków Mińsk Mazowiecki Łomianki Marki Ząbki Józefów Konstancin Sochaczew Nadarzyn Wólka, Kosowska Tarczyn Góra Kalwaria Wiskitki Teresin Zaborów Węgrów Warka Sokołów Przasnysz Pułtusk Raszyn Siedlce Białystok

Kancelaria Prawa Karnego w Poznaniu. Prawo Karne Poznań