Twoja sprawa z zakresu prawa karnego jest już wystarczająco stresująca. Nie powinieneś rozbijać banku tylko po to, aby upewnić się, że jesteś chroniony

Bigamia (zdrada małżonka) jako przestępstwo karne i powód rozwodu

Bigamia jest przestępstwem przeciwko prawidłowości założenia rodziny, która w prawie polskim opiera się na małżeństwie monogamicznym, czyli możliwości posiadania tylko jednego małżonka. Bigamia polegała na zawarciu związku małżeńskiego, pomimo pozostawania w związku małżeńskim, albo na zawarciu małżeństwa z osobą, która pozostaje w takim związku. Bigamii może dopuścić się jedynie osoba pozostająca w ważnym związku małżeńskim.

W Polsce prawnie uznaną formą małżeństwa jest małżeństwo monogamiczne kobiety i meżczyzny. Nie może zawrzeć małżeństwa, kto już pozostaje w związku małżeńskim. Również art. 18 Konstytucji RP określa małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety.

Małżeństwo zostaje zawarte, gdy mężczyzna i kobieta złożą przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego ważne oświadczenia woli, że wstępują ze sobą w związek małżeński albo w obecności duchownego kościoła lub związku wyznaniowego, z którym Rzeczpospolita Polska zawarła odpowiednią umowę. Nie można zapominać, że obywatele polscy przebywający za granicą mogą zawrzeć związek małżeński przed konsulem.

Małżonek pozostający w separacji nie może zawrzeć małżeństwa. Jeżeli więc osoba pozostająca w separacji zawrze nowy związek małżeński, dopuszcza się przestępstwa bigamii. Inaczej jest w przypadku pozostawania w konkubinacie czy tzw. związku partnerskim – zawarcie małżeństwa przez osobę pozostająca w takim układzie nie ma charakteru bigamii.

Bigamię jest występkiem, który można popełnić umyślnie, kiedy to wie się o tym, że jest się w ważnym związku małżeńskim. Z bigamią możemy mieć do czynienia również, gdy zawierający związek małżeński nie ma pewności, czy jego poprzednie małżeństwo trwa, czy też ustało. W sytuacji, kiedy małżonek wyrażał głębokie przekonanie, że jego małżeństwo już nie istnieje i wyszedł ponownie za mąż, co okazało się potem błędne, gdyż małżeństwo istniało i istnieje, wyłącza jego odpowiedzialność karną. Jeżeli po uznaniu jednego z małżonków za zmarłego drugi małżonek zawarł nowy związek małżeński, związek ten nie może być unieważniony z tego powodu, że małżonek uznany za zmarłego żyje albo że jego śmierć nastąpiła w innej chwili aniżeli chwila oznaczona w orzeczeniu o uznaniu za zmarłego.

Nie ma przestępstwa, jeżeli poprzednie małżeństwo zawierającego związek małżeński zostało:

– uznane za nieważne,

– rozwiązane orzeczeniem rozwodowym,

– pozbawione istnienia na skutek śmierci, uznania za zmarłego współmałżonka

Małżeństwo bigamiczne rodzi wszelkie skutki „ważnego” związku małżeńskiego, aż do chwili uprawomocnienia wyroku orzekającego jego unieważnienie. (Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 16 marca 2006 r. II AKa 61/2006)

 

W przypadku jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości, pozostajemy do Państwa dyspozycji, prosimy przejść do zakładki kontakt.

Z wyrazami szacunku.

Adwokat Mateusz Ziębaczewski

Mateusz Ziębaczewski to doświadczony adwokat i jedyny w swoim rodzaju specjalista od prawa karnego. Swoją wiedzą i umiejętnościami służy klientom, pomagając im w najbardziej skomplikowanych sprawach karnych. Wybierając nas możesz mieć pewność, że będziemy w pełni oddani Tobie i Twojej sprawie. Z naszą kancelarią współpracują najbardziej znani profesorowie, doktorzy prawa oraz byli ministrowie, gdyż cenią jakość, pewność i bezpieczeństwo jakie oferujemy.

email telefon LinkedIn

Zobacz pozostałe wpisy autora

Jarocin Gostyń Szamotuły Pleszew Czarnków Trzcianka Oborniki Chodzież Piła Gorzów Wielkopolski Konin Turek Nowy Tomyśl Leszno Wolsztyn Grodzisk Wielkopolski Gniezno Słupca Skoki Kalisz Śrem Buk Kostrzyn Duszniki Kościan Września Środa Wielkopolska Murowana Goślina Ostrów Wielkopolski Kórnik Luboń Swarzędz Opalenica Wągrowiec Krotoszyn Pobiedziska Pniewy Rogoźno Wronki Powidz S uchy Las Biedrusko Tarnowo Podgórne Komorniki Dopiewo Przykona Kleczew Czerwonak Stęszew Kleszczewo Rokietnica Międzychód, Łódź Wrocław Warszawa Katowice Kraków Rzeszów Lublin Gdańsk Szczecin Zielona Góra Opole Śląsk Kielce Olsztyn Bydgoszcz, Mińsk Mazowiecki Wołomin Pruszków Radom Otwock Legionowo Garwolin Grójec Ciechanów Grodzisk Mazowiecki Płońsk Ostrołęka, Dwór Mazowiecki Żyrardów Wyszków Mińsk Mazowiecki Łomianki Marki Ząbki Józefów Konstancin Sochaczew Nadarzyn Wólka, Kosowska Tarczyn Góra Kalwaria Wiskitki Teresin Zaborów Węgrów Warka Sokołów Przasnysz Pułtusk Raszyn Siedlce Białystok

Kancelaria Prawa Karnego w Poznaniu. Prawo Karne Poznań