Twoja sprawa z zakresu prawa karnego jest już wystarczająco stresująca. Nie powinieneś rozbijać banku tylko po to, aby upewnić się, że jesteś chroniony

Przesłuchanie podejrzanego z udziałem obrońcy

Na żądanie podejrzanego należy przesłuchać go z udziałem ustanowionego obrońcy. Niestawiennictwo obrońcy nie tamuje przesłuchania. Brak obrońcy podczas pierwszego przesłuchania w postępowaniu przygotowawczym podejrzanego nie stanowi przeszkody do wykorzystania na rozprawie złożonych przez niego w takich warunkach wyjaśnień o ile nie wystąpiła obiektywnie podatność podejrzanego na pokrzywdzenie. W istocie chodzi tu nie tyle o „pokrzywdzenie” podejrzanego, ile o przypadki, gdy znajduje się on z uwagi na swój stan psychofizyczny w sytuacji, gdy trudno mówić o swobodzie podejmowania przez niego decyzji i swobodzie wypowiedzi w składanym oświadczeniu dowodowym. Zatem nie powinno się go przesłuchiwać, ale nie tyle bez obrońcy, ile w ogóle, dopóki stan ten nie poprawi się w czasie trwania zatrzymania.

Samo przesłuchanie z udziałem obrońcy ma nastąpić jedynie wtedy, gdy oskarżony – pouczony przed rozpoczęciem przesłuchania – tego zażąda. Jeżeli zaś żądania takiego nie zgłasza i składa wyjaśnienia, a następnie je zmienia, to uprawdopodobnienie, że poprzednie depozycje były składane przy braku swobody wypowiedzi, należy do oskarżonego. Sam fakt, iż nie było wówczas przy jego przesłuchaniu obrońcy, nie jest równoznaczny z istnieniem po stronie podejrzanego braku swobody wypowiedzi podczas składania wyjaśnień.
[spacer]
Udział obrońcy w przesłuchaniu w istocie legalizuje bowiem prawidłowość jego przebiegu, jak i treść zaprotokołowanych wyjaśnień, o ile nie zostaną wniesione w jego toku zastrzeżenia w tym zakresie. Ogranicza to zatem także możliwość odwoływania czy zmieniania przez oskarżonego owych wyjaśnień w dalszym toku procesu z powoływaniem się na nieprawidłowości czynności przesłuchania. Udział taki gwarantuje jednak, że podejrzany podejmuje decyzję w przedmiocie wyjaśniania z pełnym zrozumieniem istoty swoich uprawnień, zatem możliwe jest wówczas częstsze odmawianie ich złożenia lub nieodpowiadanie na niektóre pytania przesłuchującego.

[spacer]

W przypadku jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości, pozostajemy do Państwa dyspozycji, prosimy przejść do zakładki kontakt.

Z wyrazami szacunku.

Adwokat Mateusz Ziębaczewski

Mateusz Ziębaczewski to doświadczony adwokat i jedyny w swoim rodzaju specjalista od prawa karnego. Swoją wiedzą i umiejętnościami służy klientom, pomagając im w najbardziej skomplikowanych sprawach karnych. Wybierając nas możesz mieć pewność, że będziemy w pełni oddani Tobie i Twojej sprawie. Z naszą kancelarią współpracują najbardziej znani profesorowie, doktorzy prawa oraz byli ministrowie, gdyż cenią jakość, pewność i bezpieczeństwo jakie oferujemy.

email telefon LinkedIn

Zobacz pozostałe wpisy autora

Jarocin Gostyń Szamotuły Pleszew Czarnków Trzcianka Oborniki Chodzież Piła Gorzów Wielkopolski Konin Turek Nowy Tomyśl Leszno Wolsztyn Grodzisk Wielkopolski Gniezno Słupca Skoki Kalisz Śrem Buk Kostrzyn Duszniki Kościan Września Środa Wielkopolska Murowana Goślina Ostrów Wielkopolski Kórnik Luboń Swarzędz Opalenica Wągrowiec Krotoszyn Pobiedziska Pniewy Rogoźno Wronki Powidz S uchy Las Biedrusko Tarnowo Podgórne Komorniki Dopiewo Przykona Kleczew Czerwonak Stęszew Kleszczewo Rokietnica Międzychód, Łódź Wrocław Warszawa Katowice Kraków Rzeszów Lublin Gdańsk Szczecin Zielona Góra Opole Śląsk Kielce Olsztyn Bydgoszcz, Mińsk Mazowiecki Wołomin Pruszków Radom Otwock Legionowo Garwolin Grójec Ciechanów Grodzisk Mazowiecki Płońsk Ostrołęka, Dwór Mazowiecki Żyrardów Wyszków Mińsk Mazowiecki Łomianki Marki Ząbki Józefów Konstancin Sochaczew Nadarzyn Wólka, Kosowska Tarczyn Góra Kalwaria Wiskitki Teresin Zaborów Węgrów Warka Sokołów Przasnysz Pułtusk Raszyn Siedlce Białystok

Kancelaria Prawa Karnego w Poznaniu. Prawo Karne Poznań