Twoja sprawa z zakresu prawa karnego jest już wystarczająco stresująca. Nie powinieneś rozbijać banku tylko po to, aby upewnić się, że jesteś chroniony

Odpowiedzialność zarządu i spółki za oszustwo i przestępstwo podatkowe

Z narażeniem Skarbu Państwa na uszczuplenia związane z nieprawidłowym regulowaniem zobowiązań podatkowych poprzez ich zaniżanie, niewykazywanie lub nienależny zwrot podatku wiążą się konsekwencje natury prawnokarnej.

Nie ulega wątpliwości, że za wszystkie przestępstwa i wykroczenia karnoskarbowe związane z rozliczaniami podatkowymi spółki kapitałowej odpowiedzialność mogą ponieść członkowie zarządu. Reprezentują oni spółkę i prowadzą jej sprawy. Siłą rzeczy mają realny wpływ na nieprawidłowości finansowe tej spółki, a już z racji samego stanowiska mogą ponosić odpowiedzialność karnoskarbową. Podstawą prawną tej odpowiedzialności jest art. 9 § 3 k.k.s., który stanowi, że za przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe odpowiada, jak sprawca, także ten, kto na podstawie przepisu prawa, decyzji właściwego organu, umowy lub faktycznego wykonywania zajmuje się sprawami gospodarczymi, w szczególności finansowymi, w przedsiębiorstwie.

Fakt zajmowania się sprawami gospodarczymi wcale nie musi wynikać z przepisu prawa, jak w przypadku członków zarządu. Podstawą pełnienia takich, a nie innych funkcji może być umowa (np. o pracę lub cywilnoprawna), zgodnie z którą osobą zajmującą się sprawami gospodarczymi może być m.in. główna księgowa, doradca podatkowy, adwokat, biegły rewident, radca prawny, specjalista ds. ekonomicznych, doradca finansowy itp. Katalog podmiotów odpowiadających za sprawy gospodarcze, w tym finansowe, może być więc bardzo szeroki. Ważne przy tym jest, aby osoba ta faktycznie zajmowała się sprawami gospodarczymi w przedsiębiorstwie nie tylko na papierze (zgodnie z umową). Można bowiem faktycznie pełnić funkcję kierowniczą w przedsiębiorstwie, mimo że formalnie zakres obowiązków określony w umowie tego nie potwierdza. Ważne jest więc, czy osoba ta ma świadomość popełnianego czynu. Nie chodzi tutaj wyłącznie o odpowiedzialność karnoskarbową, lecz także o odpowiedzialność karną.

[spacer]

W przypadku jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości, pozostajemy do Państwa dyspozycji, prosimy przejść do zakładki kontakt.

Z wyrazami szacunku

Adwokat Mateusz Ziębaczewski

Mateusz Ziębaczewski to doświadczony adwokat i jedyny w swoim rodzaju specjalista od prawa karnego. Swoją wiedzą i umiejętnościami służy klientom, pomagając im w najbardziej skomplikowanych sprawach karnych. Wybierając nas możesz mieć pewność, że będziemy w pełni oddani Tobie i Twojej sprawie. Z naszą kancelarią współpracują najbardziej znani profesorowie, doktorzy prawa oraz byli ministrowie, gdyż cenią jakość, pewność i bezpieczeństwo jakie oferujemy.

email telefon LinkedIn

Zobacz pozostałe wpisy autora

Jarocin Gostyń Szamotuły Pleszew Czarnków Trzcianka Oborniki Chodzież Piła Gorzów Wielkopolski Konin Turek Nowy Tomyśl Leszno Wolsztyn Grodzisk Wielkopolski Gniezno Słupca Skoki Kalisz Śrem Buk Kostrzyn Duszniki Kościan Września Środa Wielkopolska Murowana Goślina Ostrów Wielkopolski Kórnik Luboń Swarzędz Opalenica Wągrowiec Krotoszyn Pobiedziska Pniewy Rogoźno Wronki Powidz S uchy Las Biedrusko Tarnowo Podgórne Komorniki Dopiewo Przykona Kleczew Czerwonak Stęszew Kleszczewo Rokietnica Międzychód, Łódź Wrocław Warszawa Katowice Kraków Rzeszów Lublin Gdańsk Szczecin Zielona Góra Opole Śląsk Kielce Olsztyn Bydgoszcz, Mińsk Mazowiecki Wołomin Pruszków Radom Otwock Legionowo Garwolin Grójec Ciechanów Grodzisk Mazowiecki Płońsk Ostrołęka, Dwór Mazowiecki Żyrardów Wyszków Mińsk Mazowiecki Łomianki Marki Ząbki Józefów Konstancin Sochaczew Nadarzyn Wólka, Kosowska Tarczyn Góra Kalwaria Wiskitki Teresin Zaborów Węgrów Warka Sokołów Przasnysz Pułtusk Raszyn Siedlce Białystok

Kancelaria Prawa Karnego w Poznaniu. Prawo Karne Poznań