Twoja sprawa z zakresu prawa karnego jest już wystarczająco stresująca. Nie powinieneś rozbijać banku tylko po to, aby upewnić się, że jesteś chroniony

Nierozliczenie znaków akcyzy – art. 72 kodeksu karnego skarbowego

Art. 72 kodeksu karnego skarbowego. Kto wbrew obowiązkowi nie rozlicza się w terminie z właściwym organem ze stanu zużycia znaków akcyzy, w szczególności nie zwraca znaków niewykorzystanych, uszkodzonych, zniszczonych lub nieważnych, podlega karze grzywny do 360 stawek dziennych.

Przedmiotem ochrony przestępstwa akcyzowego z art. 72 k.k.s. polegającego na nierozliczeniu się z właściwym organem ze stanu zużycia znaków akcyzy, a w szczególności nie zwrócenia znaków nie wykorzystanych, jest mienie Skarbu Państwa – beneficjenta podatku akcyzowego. Forma ochrony polega na zabezpieczeniu przed nieprawidłowościami przy dokonywaniu rozliczeń ze stanu zużycia znaków akcyzy z organami administracyjnymi. Znaki akcyzy nienaniesione w określonym terminie od ich otrzymania przez podmiot uprawniony do oznaczania opakowań i wyrobów akcyzowych tymi znakami, winny być zwrócone – jako znaki nieważne – podmiotowi, który je wydał, w określonym ustawą terminie od dnia utraty ważności.

Niedopełnienie obowiązku oznacza, że mamy do czynienia z zaniechaniem. Ma ono charakter formalny. Istotą tego zaniechania jest nierozliczenie się ze stanu zużycia znaków akcyzy. Określenie w szczególności użyte w treści art. 72 k.k.s.  sugeruje, że zwrot znaków niewykorzystanych, uszkodzonych, zniszczonych lub nieważnych nie wyczerpuje czynności „rozliczania się” ze stanu zużycia znaków akcyzy, jednak w praktyce owo „rozliczenie” polegać będzie głównie właśnie na dostarczeniu przez podmiot zobowiązany określonych znaków akcyzy do właściwego organu i uzyskaniu zwrotu wpłaconych kwot lub zamiany znaków na nowe.

Wykorzystanie znaku akcyzy oznacza użycie go do oznaczenia wyrobu akcyzowego lub opakowania z tym wyrobem, zatem znakiem niewykorzystanym będzie znak zakupiony lub otrzymany, który nie został użyty do tego celu. Znakiem uszkodzonym jest znak oryginalny, w którym trwałe i widoczne naruszenie właściwości fizycznych pozwala na identyfikację co do oryginalności, rodzaju, nazwy, wymiarów, serii, numeru ewidencyjnego lub daty wytworzenia.

[spacer]

W przypadku jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości, pozostajemy do Państwa dyspozycji, prosimy przejść do zakładki kontakt.

Z wyrazami szacunku.

Adwokat Mateusz Ziębaczewski

Mateusz Ziębaczewski to doświadczony adwokat i jedyny w swoim rodzaju specjalista od prawa karnego. Swoją wiedzą i umiejętnościami służy klientom, pomagając im w najbardziej skomplikowanych sprawach karnych. Wybierając nas możesz mieć pewność, że będziemy w pełni oddani Tobie i Twojej sprawie. Z naszą kancelarią współpracują najbardziej znani profesorowie, doktorzy prawa oraz byli ministrowie, gdyż cenią jakość, pewność i bezpieczeństwo jakie oferujemy.

email telefon LinkedIn

Zobacz pozostałe wpisy autora

Jarocin Gostyń Szamotuły Pleszew Czarnków Trzcianka Oborniki Chodzież Piła Gorzów Wielkopolski Konin Turek Nowy Tomyśl Leszno Wolsztyn Grodzisk Wielkopolski Gniezno Słupca Skoki Kalisz Śrem Buk Kostrzyn Duszniki Kościan Września Środa Wielkopolska Murowana Goślina Ostrów Wielkopolski Kórnik Luboń Swarzędz Opalenica Wągrowiec Krotoszyn Pobiedziska Pniewy Rogoźno Wronki Powidz S uchy Las Biedrusko Tarnowo Podgórne Komorniki Dopiewo Przykona Kleczew Czerwonak Stęszew Kleszczewo Rokietnica Międzychód, Łódź Wrocław Warszawa Katowice Kraków Rzeszów Lublin Gdańsk Szczecin Zielona Góra Opole Śląsk Kielce Olsztyn Bydgoszcz, Mińsk Mazowiecki Wołomin Pruszków Radom Otwock Legionowo Garwolin Grójec Ciechanów Grodzisk Mazowiecki Płońsk Ostrołęka, Dwór Mazowiecki Żyrardów Wyszków Mińsk Mazowiecki Łomianki Marki Ząbki Józefów Konstancin Sochaczew Nadarzyn Wólka, Kosowska Tarczyn Góra Kalwaria Wiskitki Teresin Zaborów Węgrów Warka Sokołów Przasnysz Pułtusk Raszyn Siedlce Białystok

Kancelaria Prawa Karnego w Poznaniu. Prawo Karne Poznań