Twoja sprawa z zakresu prawa karnego jest już wystarczająco stresująca. Nie powinieneś rozbijać banku tylko po to, aby upewnić się, że jesteś chroniony

Korekta deklaracji podatkowej do urzędu skarbowego w celu uniknięcia kary

Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną, w rozumieniu przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa albo w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. poz. 1947), korektę deklaracji podatkowej i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie.  Klauzulą bezkarności są objęte wszystkie przestępstwa i wykroczenia skarbowe. Nie wprowadza się jakiegokolwiek zawężenia w tym obszarze, w szczególności nie podaje, że chodzi w nim wyłącznie o takie delikty.

Z uwagi na okoliczność, że proceder oszustw podatkowych wiąże się jedynie z ewentualną koniecznością uiszczenia odsetek za zwłokę od zaległości podatkowej (tj. od uszczuplonej należności publicznoprawnej), wszelkie zaś konsekwencje karnoskarbowe odpadają, popełnienie czynu zabronionego nie jest związane z żadnym właściwie ryzykiem. Jeżeli bowiem czyn zabroniony zostanie ujawniony, sprawca może dokonać korekty deklaracji podatkowej, unikając w ten prosty sposób dolegliwości wynikających z kodeksu karno skarbowego.

Prawnie skuteczna korekta deklaracji podatkowej to korekta złożona, po pierwsze, przez określony podmiot – podatnika, płatnika lub inkasenta oraz, po drugie, w określonym czasie. Przy kontroli podatkowej (prowadzonej przez naczelnika urzędu skarbowego) korekta deklaracji może być złożona przed jej wszczęciem, po jej zakończeniu, jak również po zakończeniu postępowania podatkowego (w tym wypadku w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego

Jeżeli w wyniku korekty deklaracji podatkowej powstaje zaległość podatkowa, dla skorzystania z dobrodziejstwa bezkarności konieczne jest uiszczenie uszczuplonej (narażonej na uszczuplenie) należności publicznoprawnej. Nie ma przeszkód po temu, aby kwotę uszczuplonej należności publicznoprawnej uiścił podmiot różny od sprawcy.

[spacer]

W przypadku jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości, pozostajemy do Państwa dyspozycji, prosimy przejść do zakładki kontakt.

Z wyrazami szacunku

Adwokat Mateusz Ziębaczewski

Mateusz Ziębaczewski to doświadczony adwokat i jedyny w swoim rodzaju specjalista od prawa karnego. Swoją wiedzą i umiejętnościami służy klientom, pomagając im w najbardziej skomplikowanych sprawach karnych. Wybierając nas możesz mieć pewność, że będziemy w pełni oddani Tobie i Twojej sprawie. Z naszą kancelarią współpracują najbardziej znani profesorowie, doktorzy prawa oraz byli ministrowie, gdyż cenią jakość, pewność i bezpieczeństwo jakie oferujemy.

email telefon LinkedIn

Zobacz pozostałe wpisy autora

Jarocin Gostyń Szamotuły Pleszew Czarnków Trzcianka Oborniki Chodzież Piła Gorzów Wielkopolski Konin Turek Nowy Tomyśl Leszno Wolsztyn Grodzisk Wielkopolski Gniezno Słupca Skoki Kalisz Śrem Buk Kostrzyn Duszniki Kościan Września Środa Wielkopolska Murowana Goślina Ostrów Wielkopolski Kórnik Luboń Swarzędz Opalenica Wągrowiec Krotoszyn Pobiedziska Pniewy Rogoźno Wronki Powidz S uchy Las Biedrusko Tarnowo Podgórne Komorniki Dopiewo Przykona Kleczew Czerwonak Stęszew Kleszczewo Rokietnica Międzychód, Łódź Wrocław Warszawa Katowice Kraków Rzeszów Lublin Gdańsk Szczecin Zielona Góra Opole Śląsk Kielce Olsztyn Bydgoszcz, Mińsk Mazowiecki Wołomin Pruszków Radom Otwock Legionowo Garwolin Grójec Ciechanów Grodzisk Mazowiecki Płońsk Ostrołęka, Dwór Mazowiecki Żyrardów Wyszków Mińsk Mazowiecki Łomianki Marki Ząbki Józefów Konstancin Sochaczew Nadarzyn Wólka, Kosowska Tarczyn Góra Kalwaria Wiskitki Teresin Zaborów Węgrów Warka Sokołów Przasnysz Pułtusk Raszyn Siedlce Białystok

Kancelaria Prawa Karnego w Poznaniu. Prawo Karne Poznań